jakie wybrac soczewki

Jeśli widzisz niewyraźnie patrząc w dal albo masz kłopoty ze wzrokiem przy czytaniu, potrzebujesz okularów. To żadne odkrycie. Jednak zanim zaczniesz wybierać oprawki tradycyjnych okularów rozważ czy soczewki kontaktowe nie byłyby dla ciebie bardziej komfortowe.

Okulista ci podpowie

Jeśli zauważyłeś jakieś kłopoty ze wzrokiem idź do okulisty. Powiesz, że to oczywiste? Dla ciebie może tak, ale nie dla wszystkich, bo gdyby każdy myślał jak ty, to w aptekach, sklepach i na bazarkach nie byłoby tak wielkiego wyboru plastikowych okularów do czytania. Tylko okulista, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, może określi wadę wzroku. Jeśli zaleci używanie szkieł korekcyjnych zapewne zapyta czy wolisz soczewki kontaktowe czy okulary tradycyjne. Gdy wybór padnie na kontakty, lekarz będzie zadawał kolejne pytania, dotyczące twojego trybu życia, bo w zależności od tego zleci jednodniowe, dwutygodniowe albo soczewki miesięczne. Prawdopodobnie na początek zaproponuje jednodniowe, byś mógł sprawdzić czy noszenie soczewek jest dla ciebie odpowiednią metodą korekcji wzroku. Gdy uznasz, że kontakty są dla ciebie, staniesz przed kolejnym wyborem.

Ekonomiczne soczewki miesięczne

Gdy jesteś sportowcem, często podróżujesz albo jesteś alergikiem najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będą soczewki jednodniowe. Nie trzeba ich czyścić i płukać, są najbardziej sterylne bez twojego udziału, a w podróż zabierzesz po prostu kilka, fabrycznie zamkniętych opakowań. Jednak jednorazówki do najtańszych nie należą. Nieco ekonomiczniejsze są soczewki, które nosi się przez dłuższy czas, w dzień i w nocy. Przykładowo soczewki miesięczne wyrzuca się po 30 dniach i zakłada nowe. To rozwiązanie jest dla osób, które pracują w czystym środowisku, nie mają skłonności do alergii, oczy nie łzawią i nigdy nie są podrażnione. Do nich wystarczy dokupić nawilżające krople do oczu z soczewkami, by regularnie podtrzymywać ich wilgotność. Jednak może się okazać, że tak długie noszenie soczewek bez wyjmowania zbyt przesusza gałkę oczną. Lepszym rozwiązaniem mogą okazać się soczewki czasowego użycia, ale wyjmowane na noc. Dostępne są tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. Do takich soczewek koniecznie trzeba dokupić specjalistyczny płyn wielofunkcyjny, w którym soczewki myje się i przechowuje przez noc. Potrzebne będą wówczas również pojemniki na soczewki, które trzeba cyklicznie wymieniać. Ze względu na rodzaj materiału, z którego produkuje się kontakty, finansowo najopłacalniejsze są soczewki miesięczne. Pomimo, że trzeba je płukać każdego wieczoru, więc wymagają kilku dodatkowych akcesoriów, to i tak zakup jest opłacalny.

Ci, którzy nie mają głowy do dat z soczewek miesięcznych będą najbardziej zadowoleni, bo wystarczy zapamiętać dzień miesiąca, w którym założyło się nową parę, by za 30 dni je wymienić.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *